Join us as a Seller Multiply and Divide – Yum Yum Mama
multiply and divide

Multiply and Divide

Vendor
EduAce
Regular price
£2.00
Sale price
£2.00
Regular price
Sold out
Unit price
per 

Lesson on Multiply and Divide

Starter:
Complete the number square; each row, column and diagonal adds to the same value with extension.

Word problems on Multiply and Divide. Assessment, Answers, Lesson plan and Presentation all provided in this lesson.

An excellent lesson plan on Multiply and Divide where students will learn how to solve Maths problems involving multiplication and division with column and bus stop method. Also, students will solve word problems. Fun lesson with bingo. Furthermore, students will do Maths Square for starter with extension. Answers, extension provided, powerpoint presentation, assessment, worksheet and Plenary.